A FREKVENCIAGAZDÁLKODÁS 50 ÉVE
Jubileumi szimpózium a polgári frekvenciagazdálkodási szervezet
megalapításának 50. és a nem-polgári
frekvenciagazdálkodási szervezet megalapításának 25.
évfordulója alkalmából az NMHH, a HTE, és a BME közös szervezésében.
Témája a hazai frekvenciagazdálkodás kialakulásának,
szervezeti megalakulásának és tevékenységének, valamint a jövő
feladatainak áttekintése szakmai előadások keretében.
Helyszín: BME „Q” épület 402 terem
Időpont: 2019. szeptember 4.
Online közvetítés: https://www.youtube.com/watch?v=NY1t2pGDkto 
Program
9.00 - 9.30 Regisztráció
9.30 - 9.35
Levezető
elnök bevezetője,
Dr. Fiala Károly: A jubileumi szimpózium célja
9.35 - 9.45
Megnyitó,
Aranyosné dr. Börcs Janka: A
frekvenciagazdálkodás szerepe a hírközlésben és az NMHH
tevékenységében. Az 50 év eredményei
l. rész
A frekvenciagazdálkodás szervezeti és jogszabályi alapjainak és eszközrendszerének megteremtése.
9.45 - 10.00
A
frekvenciagazdálkodás szervezeti kialakulása, intézményei
Dr. Horváth Ferenc, minisztériumi volt
főosztályvezető
A szervezet szükségessége, fejlődése átalakítási
feltételek (KPM IV. Postafőosztály, Posta Rádió- és Televízióműszaki
Igazgatóság, Közlekedési Hírközlési és Vízügyi Minisztérium,
Frekvenciagazdálkodási Intézet, Kormányzati Frekvenciagazdálkodási
Hivatal, Hírközlési Főfelügyelet, Kormányzati Frekvenciagazdálkodási
Hivatal, Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság.), valamint elvárások,
feladat- és hatáskörök
10.00 - 10.15
Út
a frekvenciagazdálkodás szakmai és jogi feltételeinek
megalapozásához
Hazay István, a Frekvenciagazdálkodási Intézet
volt főigazgatója
A frekvenciagazdálkodás és használat
jogszabályi háttér alapjainak lerakása, szervezeti feltételek,
frekvenciagazdálkodási törvény, szabályozási koncepciók
kidolgozása (műszaki előírások, frekvencia fel- és kiosztási
táblázatok, frekvenciadíjmodellek), a
frekvenciaengedélyezés megszervezése, tervezési
módszerek, valamint tervezési követelmények kialakítása, nemzetközi
szervezetekben való aktivitás megteremtése
10.15 - 10.30
A
frekvenciagazdálkodás szabályozási rendszere és annak a
következményei
Nyárády Gábor, az NMHH Spektrumgazdálkodási
Osztály volt osztályvezetője
Igazgatási-, műszaki-, eljárási-,
és gazdasági feltételek hazai és nemzetközi szabályozása, Nemzetközi
Rádiószabályzat, EU-RSC, CEPT-ECC, EHT, FNFT, RAT,
engedélyezési eljárások, frekvenciadíj, a szabályozási rendszer
összetevői, frekvenciasáv átrendezések,
frekvenciaárverések szükségessége és a módszerek kidolgozása,
országos frekvenciagazdálkodási koncepciók és stratégiák
10.30 - 10.45
A
nem polgári célú frekvenciagazdálkodás létrehozása
Dr. Bajó József, a KFGH volt igazgatója
A
nem polgári célú frekvenciagazdálkodás létrehozásának szükségessége. A
nem polgári célú frekvenciagazdálkodás integrációja az elektronikus
hírközlés szabályozás nemzeti szervezeti, tevékenységi és szabályozási
rendszerébe. A magyar nem polgári célú frekvenciagazdálkodás
csatlakozása a NATO szövetségi frekvenciagazdálkodási rendszeréhez. A
nem polgári célú frekvenciagazdálkodás részvétele a nemzetközi,
regionális és nemzeti szabályozási folyamatokban
10.45 - 11.00
Frekvenciagazdálkodás
korszerű támogatása
Dr. Eiselt Béla, az FGI volt igazgatója
FMS
fejlesztése -frekvenciatervezés és engedélyezés informatikai rendszer
segítségével, egységes nyilvántartási és tervezési adatbázis létrehozása
11.00 - 11.15
A
mérőszolgálat kialakítása, megszervezése és fejlesztése
(pptx)
Tomka Pétermérőszolgálat volt
főosztályvezetője
Rádiómérés-ellenőrzés szükségessége,
kialakulása, szervezete. Az engedélyezett és kalóz sávhasználat
felderítése, az engedélynek való megfelelőség, a
sávfoglaltság felmérése, a szabálytalan frekvenciahasználat és a
rádióeszközök okozta kölcsönös zavartatások meghatározása és
telephelyeinek, felderítése, az elektromágneses zavartatások
felderítése és elhárítása. Állandóhelyű és mobil mérőrendszerek.
Rádióberendezések és nagyfrekvenciás villamos berendezések, és
nagyfrekvenciás mellékhatást keltő berendezések megfelelőségi
vizsgálata. Mérőszolgálat fejlődése és fejlesztése a rádiótechnológiák
műszaki és mennyiségi változásainak függvényében.
Nemzetközi mérőszolgálati együttműködés
11.15 - 11.35 Szünet
Il. rész
Frekvenciagazdálkodás az új technológiák és megnövekedett spektrumigényeknek megfelelően
11.35 - 11.50
Sávátrendezések
és új tervezési követelmények a műsorszórás
digitalizációjával
Kissné Dr. Akli Mária, NMHH
Médiafrekvencia-tervezési és -koordinációs Osztály
osztályvezetője
A műsorszórás digitalizációjának lehetőségei,
sávfelszabadítási lehetőségek, új hálózattervezési módszerek,
nemzetközi tervezés és koordináció, megvalósítási tervek,
jövőbeli programok, a felszabaduló sávok újrahasznosítása
11.50 - 12.05
Új
módszerek és megoldások a frekvenciagazdálkodásban
Bálint Irén, NMHH Spektrumgazdálkodási Osztály
osztályvezetője
Sávátrendezési tervek módszerek, a digitalizáció
biztosította konvergencia és flexibilitás, új sávszabályozási
követelmények, frekvenciaárverések, másodlagos frekvenciakereskedelem,
rádióengedély nélküli vagy egyszerűsített engedélyezésű
frekvenciahasználat, on-line adatszolgáltatás, STIR
12.05 - 12.20
A
nem-polgári frekvenciagazdálkodás az NMHH-ban, új szervezeti
rendszere és feladatai
Balogh János, NMHH Védelmi és Rendészeti
Frekvenciagazdálkodási Főosztály főosztályvezetője
Az
átszervezés szükségessége, célja, feladatai és megoldása, a polgári
frekvenciagazdálkodással az eljárások és szabályozások egységesítése
12.20 - 12.35
A
mérőszolgálat kihívásai a technológiai fejlődés és az eszközpark
növekedésének megfelelően
Gáspár Ernő, NMHH Mérésügyi Főosztály
főosztályvezetője
Az új rendszerek, hálózatok és berendezések új
technológiájú mérőeszközöket és mérőparkot igényelnek mind mobil, mind
fix mérőállomások tekintetében, az óriási mérési adatmennyiség
számítógépes vezérlése, adatrögzítése, nyilvántartása
12.35 - 13.00
A
spektrumstratégia és EU szabályozás
dr. Ulelay Emília, NMHH Frekvencia- és
Azonosítógazdálkodási Főosztály főosztályvezető-helyettes
A
rádiótávközlés technológiai és mennyiségi fejlődését lehetővé tevő
spektrumigények biztosítása, frekvenciasáv átrendezési,
sávfelszabadítási, frekvenciasáv értékesítési tervek, eszközpark
fejlesztés, rendkívül speciális, magas képzettségű humán erőforrás
képzés és utánpótlás biztosítás
13.00 - 14.00 Szünet
III. rész
Kerekasztal beszélgetés
14.00 – 15.15
Témaindítás és résztvevők (témakörönként 15 perc)
- Sávértékesítések, témaindító: Dr. Vári Péter
- A digitalizáció és új lehetőségei, témaindító: Kissné Dr. Akli Mária
- Új kihívások a szabályozásban, témaindító: Bálint Irén
- Az engedélyezés korszerűsítése, témaindító: Czuczy András
- Mérőszolgálati kihívások, témaindító: Gáspár Ernő
IV. rész
15.15 - 15.30
Zárszó,
Dr. Vári Péter, főigazgató-helyettes