Vissza

A 2024. október 10-én tartott Elnökségi ülés témái

Az októberi Elnökségi ülés meghívója tizenkét napirendi pontot tartalmazott. Az első napirendi pontban természetesen a közelgő HTE Infokom 2024 konferencia szakmai programjának a helyzete állt, amit a Programbizottság elnöke terjesztett elő. A második napirendi pontban a kollektív tagok státuszáról és a top 60 vállalat meglátogatásáról adott pillanatképet a tagságfejlesztéssel foglalkozó elnökségi tag. A harmadik napirendi pontban a Tudományos Bizottság elnöke számolt be a HTE diplomaterv és szakdolgozat pályázatának a kiértékelési fázisáról. A negyedik, ötödik és hatodik napirendi pont – szokás szerint – a HTE pénzügyeivel foglalkozott, előterjesztője a HTE operatív igazgatója volt. A pénzügyi státusz, majd a 2024-ben várható pénzügyi eredmények, végezetül pedig a 2025-ös költségvetési terv volt napirenden. A hetedik napirendi pont az SZMSZ módosításainak az elfogadásával foglalkozott. A nyolcadik napirendi pontban a Díjbizottság tartott előterjesztést az állami díjak és kitüntetések tárgyában. Ugyancsak díjakkal foglalkozott a kilencedik napirendi pont, ott a Fekete László-díj volt a középpontban. A következő napirendi pontban ismét a Tudományos Bizottság elnöke következett sorra, most az online platform fejlesztésének az előre meneteléről tartott beszámolót. A tizenkettedik napirendi pontban a szakmai közösségekért felelős elnökségi tag ismertette a korábbi kérdőíves felmérés eredményeit. Végezetül az Egyebek napirendi pontban hat olyan rövid téma gyűlt össze, amiket az Elnökség egészének célszerű megtárgyalnia.


Az első napirendi pontban a HTE Infokom 2024 konferencia Programbizottságának az elnöke, Kiss Tamás számolt be a program állásáról. Elmondta, hogy a szekciók előadói teljes egészében kiválasztásra kerültek és készülnek a konferenciára. Készen állnak a szekciók bemutató szövegei is. A keynote előadók esetében van némi változás és egy keynote előadó részvétele még kétséges. Ez a helyzet azonban kezelhető. A programfüzet így hamarosan nyomtatható lesz, mert lényegében fixek az előadások. Nagy Péter operatív igazgató ehhez még hozzátette, hogy a konferencia november 5-6. között lesz Mátraházán, már 200 regisztrált jelentkező van, de még fognak érkezni jelentkezők. Nyolc kiállító is biztosan lesz, de még itt is várható bővülés. Folyamatban van a szponzorokkal és a támogatókkal a szerződéskötés, bár itt vannak még nyitott kérdések.

Az Elnökség elfogadta a beszámolót, de egyöntetűen úgy döntött, hogy az utolsó hónapban jelentkezők elérésére érdemes egy címlistát megvásárolnia a HTE-nek, mert erre most nyílt lehetőség. Ez a befektetés már néhány újabb regisztrált jelentkező esetén megtérül, ezt érdemes megkockáztatni.

A második napirendi pontban Soós István, a tagságfejlesztésért felelős elnökségi tag számolt be a kollektív tagság státuszáról. Elmondta, hogy jelenleg a HTE-nek 80 kollektív tagja van, de 5-10 cég belépése még várható az utóbbi időszak kampánya alapján. A nagyobb partnerekkel stratégiai kapcsolatra törekszik a HTE, első hullámban erre négy kollektív taggal folynak tárgyalások. A HTE Infokom konferencia is segíti a folyamatot, a kollektív tagok jó része ott lesz a rendezvényen. Az is egy lehetőség a velük történő találkozásra, beszélgetésre. A HTE Elnöke, Vágujhelyi Ferenc javasolta még, hogy legyenek kiemelten kezelve a kollektív tagok, tartsuk fenn az érdeklődésüket. Érdemes a szakmai közösségeket is visszajelzésre bíztatni, mert ők látják a legjobban, hogy mennyire aktívak a kollektív tagok képviselői, kell-e ebben segítség nekik.

A harmadik napirendi pontban Huszty Csaba, a Tudományos Bizottság elnöke számolt be a HTE diplomaterv és szakdolgozat pályázat kiértékelési státuszáról. Elmondta, hogy a bírálatok még folyamatban vannak, de napokon belül elkészül a végső értékelés. Az Elnökség a végeredmény elfogadásáról elektronikusan szavazhat. Huszty Csaba felvetette a díjátadás kérdését is, ahol több lehetőséget is felsorolt, mert a HTE Közgyűlés erre nem igazán alkalmas. Az Elnökség mérlegelte a javaslatokat, amik között szerepelt egy Minikonferencia keretében történő, negyedórás ünnepélyes átadás. A lehetőségek közül az Elnökség ezt a változatot szavazta meg.

A negyedik napirendi pontban Nagy Péter operatív igazgató számolt be a HTE pénzügyi státuszáról. A befektetéseink teljes egészében a HTE befektetési filozófiájának megfelelően vannak lekötve, december 23-án kell lejáró értékpapírokat kezelni.

Az ötödik napirendi pontban a várható pénzügyi eredményekről tartott áttekintést Nagy Péter. Az előzetesen megküldött dokumentumok alapján szóban is ismertette a HTE egyes területein a teljesítések helyzetét. Ezek között vannak olyan pontok, ahol a tervezettnél nagyobb lett a bevétel, de vannak olyanok is, ahol az elmaradt a tervezettől. A várható eredmény a jelen helyzetben valamivel alatta van a várakozásainknak, de még több tétel nem látható, ezek valószínűleg pozitív eredményt fognak eredményezni. A HTE Infokom konferencia pedig sokat javíthat a jelenlegi számokon, így nem fenyegeti veszély a 2024-es mérleget. Az Elnökség a beszámolót elfogadta.

A 2025-ös költségvetés volt a témája a hatodik napirendi pontnak, az előterjesztő itt is Nagy Péter volt. Várhatóan novemberre áll össze a végleges terv, de mivel novemberben stratégiai ülés van tervezve és nem lesz Elnökségi ülés, így más módon kell a végleges változatot jóváhagyni. Javaslata az, hogy a 2025-ös üléstervbe emeljük vissza a novemberi Elnökségi ülést, mert több döntés is ekkorra esik az év folyamán. Most az lesz a megoldás, hogy az elkészült 2025-os tervet novemberben elektronikusan megküldi az Elnökségnek elfogadásra. Így a decemberi ülésen már elfogadott 2025-ös terve lesz a HTE-nek.

A hetedik napirendi pontban az SZMSZ módosítására vonatkozó áttekintés eredményét ismertette Horváth Pál, az Ellenőrző Bizottság tagja. Mivel Bancsics Ferenc, a külkapcsolatokért felelős elnökségi tag leterheltsége a HTE Infokom konferencia miatt nagy, így ő vette át az SZMSZ végső formába öntését. Az áttekintés során több javaslatot is tett, amit az Elnökség elfogadott, így a végleges SZMSZ – amit a Szenátus ülésnek kell novemberben elfogadnia – beterjeszthető lesz. A Szenátus ülésen az SZMSZ tervezetét már Bancsics Ferenc fogja előterjeszteni. Ebben be kell mutatni a Szenátusnak, hogy mik a változtatások és ezeknek mi az indoka.

A nyolcadik napirendi pontban az állami kitüntetésekre való felterjesztés szerepelt a napirenden. Bartolits István, a Díjbizottság tagja javaslatára két HTE tagot tud az Egyesület a március 15-i listára felterjeszteni, a két javaslatot az Elnökség egyhangúan megszavazta. Mivel a leadási határidő még októberben van, így ezeket hamar elő kell készíteni. Bartolits István vállalta a két indoklás elkészítését, az adminisztratív részleteket a Titkárság intézi.

A kilencedik pontban Maradi István adott tájékoztatást a HTE Fekete László-díj státuszáról. A díjra erőteljes kommunikációval sikerült pályázókat elérni az október 1-es határidőre, ebben az alapító cégek is sokat tettek. Végül 10 cégtől jöttek pályázók, ami szép eredmény, az értékelő csapat – Magyar Gábor, Dalos Ottó, Gombár György, Nagy Péter és Maradi István – 4 főt tettek fel a rövidített listára a sok jó pályázó közül. Az értesítő levelek kimentek a pályázóknak és most a végső döntéshez készíti elő a Titkárság az egyedi interjúkat a rövidített listán lévő személyekkel. A díjátadásra a HTE Infokom konferencián kerül sor, addigra meglesz a végső döntés. A díjátadásra készül egy rövid sajtóközlemény is.

A következő napirendi pontban ismét Huszty Csaba, a Tudományos Bizottság elnöke tartott előterjesztést a HTE honlapot is magába foglaló online platform kidolgozásának a helyzetéről. A pályázat elindításához most a potenciális cégek összegyűjtése folyik, akiknek kiküldhető majd a pályázati anyag. Utána a kérdéseket és az ajánlatokat várja meg a HTE. Ehhez még szükség lesz a pályázati keretre is, mert az még nincs eldöntve. A felhívásokat az Elnökség döntése alapján Nagy Péter írja alá és küldi ki a megfelelő formában.

A tizenegyedik Bányász Péter, a szakmai közösségekért felelős elnökségi tag számol be a tagjainknak kiküldött kérdőíves felmérés eredményéről. A kérdőív célja a HTE tagjainak a HTE tevékenységével és a diszruptív technológiákkal kapcsolatos attitűdjének a felmérése volt. Összesen 148-an küldtek választ a kérdőívre. Mivel a kérdőívben zárt kérdések és szabad szöveges nyílt kérdések is voltak, így a statisztika készítésére összetett módszert alkalmaztak a kiértékelők, tehát volt tartalomelemzés, Kruskal-Wallis teszt és leíró statisztika egyaránt. Bányász Péter erről a kiértékelésről egy 37 oldalas, igen részletes elemzést készített, melyet előzetesen megküldött az Elnökségnek. Az Elnökség úgy döntött, hogy ennek alapján a Szenátus ülésen legyen a felmérés eredményeiből egy előadás, melyet Bányász Péter tart meg és ez kerüljön a szakmai középpontba. A 148 válasz már reprezentatívnak tekinthető, érdemes ebből közösen levonni a következtetéseket.

Végezetül az Egyebek napirenddel zárult az Elnökségi ülés, ahol viszont több téma is felmerült. Az első a címzetes szenátorok kinevezésére vonatkozott. Jelenleg négy kinevezett címzetes szenátora van a HTE-nek, mindegyikük konkrét feladatot végez, ez volt a kinevezésük alapja (Kiss Tamás, Lovas István, Maradi István és Bordás Csaba). A főtitkár, Kolláth Gábor további neveket vár az Elnökség részéről, akiket – ugyancsak konkrét feladattal – be lehet vonni a címzetes szenátori körbe.

Az Egyebek között került elő a november 28-i Szenátus ülés programjának a megbeszélése is, itt már programpont az SZMSZ bemutatása Bancsics Ferenc, illetve a kérdőíves felmérés bemutatása Bányász Péter részéről. Az Elnökség ezért úgy döntött, hogy külső előadót most nem hív a Szenátus ülésre.

A Díjbizottság részéről elhangzott, hogy a Gábor Dénes-díjra a HTE támogatottja benyújtotta a pályázatát, bizakodunk a jó eredményben.

Rövid beszámoló hangzott el a HTE oktatási portfolió eredményeiről is, itt 2x8 órás oktatást tartottak a 4iG-nél, a hallgatók érdeklődők voltak, kiemelték Maradi István jó előadásait. A 10-es skálán 9.6 volt a legrosszabb értékelés, ez azt mutatja, sikeresen volt összeállítva a tanfolyam. További két cég érdeklődik a HTE oktatási portfolió iránt.

Nagy Péter operatív igazgató adott tájékoztatást arról, hogy megkereste a HTE-t az Okos otthon szövetség, csatlakoznának az Egyesülethez valamilyen módon. A tárgyalások megkezdődtek.

Végezetül Bartolits István számolt be a HUNOG konferenciáról, ahol a HTE 75 éves évfordulója kapcsán tartott előadást. Felhívta a figyelmet a professzionális szervezésre és a tavalyihoz képest növekvő létszámra. Jó konferencia volt, részben van átfedés a HTE profilja és a HUNOG profilja között, de ez nem szignifikáns, itt a hálózatüzemeltető cégek erős szakmai konferenciájáról van szó. Az őszi időpont egyeztetéseknél viszont érdemes velük is egyeztetni, hogy ne legyen egy időben a HTE Infokom és a HUNOG.

További téma nem merült fel és az idő is előrehaladott volt, így a főtitkár, Kolláth Gábor az ülést berekesztette.

 

Tagdíjfizetés részletei

--------------------------------------------------

Tagnyilvántartás - belépés

--------------------------------------------------

Technikatörténeti évfordulók

--------------------------------------------------

Legközelebbi események

Kiemelkedő támogatóink

  

 
Hírközlési Érdekegyeztető Tanács