A márciusi Elnökségi ülés meghívója öt téma köré csoportosítva tizenkét napirendi pontot tartalmazott. Az első négy napirendi pont szakma beszámolókat tartalmazott. Elsőként az Infocommunications Journal cikkeit bíráló önkéntesek ösztönzése volt a középpontban, ennek az előterjesztője a főszerkesztő és a Tudományos bizottság elnöke volt. A következő napirendi pont a szakmai közösségekkel foglalkozott a szakmai közösségekért felelős elnökségi tag felvezetésével. A HTE Infokom 2025 konferencia volt a témája a harmadik napirendi pontnak, majd a HTE Drón Szakma nap tanulságait vonta meg az Elnökség. Mindkét pont előterjesztője a HTE főtitkára volt. A következő blokkban pénzügyi beszámolók következtek, mindhárom napirendi pont előterjesztője az operatív igazgató volt. Az ötödik pont a HTE pénzügyi státuszát, a hatodik a befektetések helyzetét mutatta be, míg a hetedik napirendi pont – közeledvén a Közgyűléshez – a 2024-es előzetes mérleggel és az eredménykimutatással kapcsolatos előrehaladást ismertette. A harmadik téma az Elnökségi feladatokról szólt, itt a főtitkár volt az előterjesztő, a téma a Közgyűlés programjának a kimunkálása volt. A negyedik témakör két napirendi pontot tartalmazott. A kilencedik pont az állami kitüntetések körének a bővítése, míg a tizedik pont a HTE díjakra beérkezett javaslatok összefoglaló ismertetése volt. Végezetül az Egyebek napirendi pontban a HTE honlap megújításának a helyzete, a fiatal szakemberekkel folytatott brainstorming eredménye és a Magyar Postával folytatott tárgyalások témája került elő néhány tájékoztató mondat erejéig.
Az első napirendi pontban az Infocommunications Journal főszerkesztője, Varga Pál és a Tudományos bizottság elnöke, Huszty Csaba terjesztették elő a javaslataikat a cikkek bírálóinak az ösztönzésére vonatkozóan. Varga Pál elmondta, hogy a bírálók szívesen és jó minőségben bírálnak, azonban ez egy időigényes munka, a megtartásuk érdekében támogatni és motiválni kell őket. Mivel a folyóiratnak mind rövid, mind pedig a hosszútávú terve a minőség növelését igényli, ezért a stabil bírálói kör megtartása alapfeltétel. Ugyancsak fontos a távlati Q1-es státusz eléréséhez a főszerkesztő mellé egy szerkesztő asszisztens felvétele negyedállásban. Aktuális lesz hamarosan az ICJ honlapjának a fejlesztése is.
Az Elnökség megvitatta a javaslatokat és deklarálta, hogy a folyóirat támogatását elsődleges célnak tartja, nem szükséges, hogy a folyóirat nyereséges legyen, sokkal fontosabb a Q1-es minősítés elérése. Az Elnökség egyetértett azzal, hogy a 2026-os tervbe be kell építeni az ezzel kapcsolatos pénzügyi elemeket is.
A második napirendi pontban Bányász Péter, a szakmai közösségekért felelős elnökségi tag adott áttekintő képet a HTE szakmai közösségek számára kiírt pályázatára beérkezett dokumentumokról. Idén alacsony volt az érdeklődés, 4 pályázat érkezett. Bányász elmondta, hogy a pályázó szakmai közösségeknél (EIVOK, Rádiótávközlési szakosztály, Távközlési szakosztály, Kábeltelevíziós-Vételtechnika szakosztály-Médiaklub triumvirátus) van kellő aktivitás, de a többi szakmai közösségre az erős visszafogottság a jellemző. A meghirdetett „Hogyan lehet jól pályázni” online workshopra egyetlen jelentkező sem volt. A tavalyi pályázatokra megítélt összegek egy részét nem használták fel a nyertesek, ez is egy érdekes tendencia. Az Elnökségnek meg kell keresnie a probléma gyökerét és katalizálnia kell a szakmai közösségek aktivitását, de a megoldást csak a szakmai közösségek vezetői tudják megtalálni. Ezt egy hasonló kötetlen beszélgetésen lehetne megvitatni, mint a tavalyi, a Grund-ban tartott egyeztetésen történt. Ehhez Bányász Péter kidolgozza a koncepciót és megszervezi a találkozót.
A harmadik napirendi pontban Kolláth Gábor, a HTE főtitkára számolt be a HTE Infokom 2025 konferencia szervezésének az első lépéseiről. Idén Esztergomban lesz a konferencia november 4-5-én. Mindkét napon két párhuzamos szekciót tervez a Programbizottság Kiss Tamás elnök, Maradi István és Kolláth Gábor vezetésével. Figyelni kell a többi őszi konferenciákra, amik témába vágnak, a HTE-nek kiemelten jó programot kell összeállítania a versenyhelyzet miatt, de erre minden esély megvan.
Ugyancsak Kolláth Gábor volt a negyedik napirend előadója, amin a HTE Drón Szakmai nap tanulságait vonta le. A rendezvényen 138 fő személyesen, 188 fő pedig online vett részt, ami azt mutatja, hogy sikerült megszólítani a drónos világot és egyben azt is mutatja, hogy jó volt a témaválasztás. Tartalmilag is jól sikerült összeállítani a programot, jó szervezéssel pörgős, sikeres napot tudhat maga mögött a HTE: Az előadások már fent vannak a HTE honlapján. Az ülésen felmerült a kérdés, hogy érdemes-e a HTE-nek egy Drón szakosztályt indítania. Ez a téma nem tartozik a HTE klasszikus témaköréhez, de ugyanakkor mégis sok kapcsolata van vele. Bányász Péter már beszélt erről a Drón Szakmai nap egyik fő szervezőjével, Holló Benjaminnal, aki sokat tett a sikeres előadások megszervezése terén is. Át kell gondolni az ebben az irányban történő nyitást az Elnökségnek.
A következő három napirendi pont a HTE pénzügyeivel foglalkozott Nagy Péter operatív igazgató előterjesztésében. Az ötödik napirendi pontban a pénzügyi státusz került a középpontba, itt elsősorban a szakmai rendezvények helyzetét mutatta be. A HTE Drón Szakmai nap pénzügyileg nem volt veszteséges, ez minden ilyen rendezvény szempontjából lényeges kritérium. Az áprilisi Projektmenedzsment Fórum most szerényebbnek ígérkezik, megnyílt a regisztráció, de az érdeklődés csökkenni látszik az előzetes adatok alapján. A 2G kivezetéséről szóló szakmai nap formálódik, itt még a helyszínt kell megválasztani, hogy ezt a rendezvényt is pozitív pénzügyi eredménnyel lehessen megszervezni, hiszen a résztvevők számára ez is díjmentes lesz. A NIS2 konferencia – Konnektivitás biztonságosan – címmel is szervezés alatt áll, itt realitás a pénzügyi egyensúly megtartása.
A hatodik napirendi pontban a befektetési tájékoztató hangzott el, a cél itt változatlanul a HTE megtakarításainak az értéken tartása, ami a jelenlegi kamatok és a biztonságos befektetési lehetőségek együttes figyelembevételével most elég nagy kihívásnak látszik.
A hetedik napirendi pontban a 2024. évi mérleg és eredménykimutatás helyzetét ismertette az operatív igazgató, a könyvelés még nincs teljesen készen, de úgy tűnik, sikerül pozitívan zárni az évet. A HTE civil szervezeti részénél ez nincs veszélyben, a HTENet mérlegeredménye pedig a nulla körül billeg, itt még van egy kis izgalom a következő hetekre.
A 2024-es mérleg elkészülése lényeges a Közgyűlés szempontjából is, a nyolcadik napirendi pont pedig éppen ennek az előkészítése volt Kolláth Gábor HTE főtitkár előterjesztésében. A főtitkár elmondta, hogy a Titkársággal egyeztetve készül a főtitkári beszámoló. A Közgyűlés első pontja most is egy előadás lesz, több javaslat is elhangzott, de mivel változott a kormányzati feladatkiosztás, így egyhangú volt a vélemény, hogy az Energiaügyi Minisztériumból lenne célszerű egy áttekintő előadásra megnyerni az infokommunikációért felelős államtitkárt. Felvetődött a tagdíjak módosításának a kérdése is, mert hosszú ideje változatlan ennek a mértéke, de közben az infláció megváltoztatta a helyzetet. Ugyancsak téma lesz a költségvetés elfogadás is, ehhez készül az előterjesztés. Itt még a könyvelőnek vannak feladatai, remélhetőleg időben sikerül lezárni a 2024-es mérleget.
A kilencedik és tizedik napirendi pontban a Díjbizottság előterjesztése volt terítéken. Az egyik téma az állami kitüntetések kérdésköre volt. Bartolits István elmondta, hogy a március 15-re beterjesztett javaslatok a hírek szerint célba értek, Bacsárdi László és Magyar Gábor is állami kitüntetésben részesül a HTE javaslatára. Az augusztus 20-i alkalomra elkészült két személy beterjesztése is. Ennek következtében újabb javaslatokat kell gyűjteni, hogy mindig legyen lehetőségünk további díjakra javaslatot tenni az arra érdemes tagjaink számára.
A tizedik napirendi pontban Bartolits István, a Díjbizottság tagja ismertette a HTE tagjaitól beérkezett díjjavaslatokat, a döntésre március végén kerül sor, a végeredményt a Díjbizottság az áprilisi Elnökségi ülésen fogja ismertetni.
Végezetül az Egyebek napirendi pontban három téma hangzott el. A honlap megvalósításának a helyzetét Nagy Péter ismertette. A projekt Bogár Petra kezében van, készülnek az anyagok az indikatív ajánlattételre, itt még a műszaki részeket menedzselő Ottó Tivadarral egyeztetésre van szükség.
A fiatal szakemberekkel lefolytatott brainstorming-ról Kolláth Gábor főtitkár számolt be. A megbeszélés három pontra koncentrált: mit kell nyújtani a számukra, milyen kommunikációs csatornát érdemes használni a fiatalok felé, hogyan tudjuk megtartani őket. Sok javaslat gyűlt össze, a kiértékelésük folyamatban van, utána át kell gondolni, mit tud a HTE ebből a gyakorlatba átültetni.
A harmadik témában Csizmadia Attila a Magyar Postával folyatott egyeztetésekről számolt be. Ezt tovább kell folytatni, jó irányban halad a megbeszélés.
Mivel további téma nem merült fel, így a főtitkár, Kolláth Gábor az ülést berekesztette.
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------