Vissza

Nemzetközileg is elismert innováció alkotója, Scheidler Balázs nyerte a 2022. évi HTE Fekete László-djíat

Scheidler Balázs munkássága, amellyel az értékelő bizottságot megnyerte, az 1998-ban létrehozott, mára nemzetközileg elismertté vált syslog-ng piacra segítéséhez kapcsolódik, amely egyben a Balabit sikertörténet* alapjait jelentette.


Idén harmadik alkalommal hirdették meg a HTE Fekete László-díj pályázatot. A felhívásra rekordszámú pályamű érkezett, a többkörös zsűrizés után azonban végül csak egy nyertes kaphatta meg az impozáns szakmai elismerést és az 1.000.000 Ft-os jutalmat. Scheidler Balázs a fődíjat a minap megrendezett HTE Infokom konferencián, ünnepélyes keretek között vehette át. Munkássága, amellyel az értékelő bizottságot megnyerte, az 1998-ban létrehozott, mára nemzetközileg elismertté vált syslog-ng piacra segítéséhez kapcsolódik, amely egyben a Balabit sikertörténet* alapjait jelentette. A szoftverrel többek között az Airbus, az Amazon Kindle és az amerikai űrügynökség dolgozik. Scheidler ma már projekttanácsadóként, illetve startup befektetőként és mentorként munkálkodik, immáron „Az év innovátora” címet is viselve.

A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület (HTE) és az ICT szakma hazai krémje hozta létre 2019-ben a HTE Fekete László-díjat, a távközlési és informatikai szegmens kimagasló innovátora emlékére. Fekete László nevéhez fűződik a WAP – tehát gyakorlatilag a hazai mobilinternet megvalósítása –, az IPTV bevezetése és a mobiltévé, hogy csak néhányat említsünk. A szakmai elismerésre felhívó pályázat idén rekordszámú innovátort ihletett meg, a jobbnál jobb pályaművek közül pedig minden eddiginél nehezebb volt a választás.

– A pályázat során nem magát az innovációs terméket néztük, hanem az azt megvalósító menedzsert, az embert értékeltük. A termék vagy szolgáltatás inkább egyfajta hordozóként szolgált ahhoz, hogy megismerjük a pályázók képességeit, hozzáállásukat. Scheidler Balázs számos innovációval ajándékozta már meg a szakmát, hatalmas eredményeket elérve. Nekünk, értékelőknek is óriási élmény volt vele beszélgetni és megtapasztalni előremutató hozzáállását a műszaki innovációkhoz– mondta el Maradi István, a HTE főtitkára, hozzátéve, hogy Fekete László is büszke lenne Balázs munkásságára.

Balázs 1995 óta foglalkozik IT-biztonsági rendszerek és kapcsolódó szolgáltatások szoftverfejlesztésével. A syslog-ng szoftvert egy nagyvállalati probléma kapcsán alkotta meg, amely a syslog nyílt forráskódú implementációja Unix és Linux rendszerekhez. Az eredeti rendszernaplózó modellben kiküszöbölte az alaphibákat, majd tartalomalapú szűréssel, gazdag szűkítési és rugalmas konfigurációs lehetőségekkel bővítette, így a cégen belüli divíziók már könnyen hozzájuthatnak a számukra fontos információkhoz. A forradalmi újítást ma már világszerte ismerik: olyan gyártók hasznosítják termékeikben, mint az Amazon Kindle, a BMW és a Splunk, valamint nem kisebb szervezetek dolgoznak vele, mint a NASA, az Airbus és a Twitter.

– Hatalmas megtiszteltetés a HTE Fekete László-díj! Ez a legszemélyesebb elismerés, hiszen ott van mögötte az emberi történet. Személyes találkozóra a névadóval sajnos soha nem nyílt alkalmunk, de bízom benne, hogy munkásságommal meg tudok felelni az ideának – nyilatkozta Scheidler Balázs.

*Egy veszprémi kollégiumból indult kiberbiztonsági nagyágyú, amelyet 5 évvel ezelőtt felvásárolt az amerikai óriás, a One Identity.

Scheidler Balázs a díjjal járó pénzjutalmat az Igazgyöngy Alapítvány javára ajánlotta fel, melynek fő tevékenysége a tehetséggondozás és személyiségfejlesztés, különös tekintettel a hátrányos helyzetű gyerekekre.


 

 

Tagdíjfizetés részletei

--------------------------------------------------

Tagnyilvántartás - belépés

--------------------------------------------------

Technikatörténeti évfordulók

--------------------------------------------------

Kiemelkedő támogatóink

  

 
Hírközlési Érdekegyeztető Tanács