HTE drón szakmai nap 2025

A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület (HTE) szervezésében 2025. február 26-án kerül megrendezésre Budapesten a HTE drón szakmai nap 2025 esemény, félnapos hibrid rendezvény. 

A drónok elterjedése rohamosan növekszik, jelenleg legnagyobb ütemben a hobbi felhasználók között. De egyre nagyobb az igény a professzionális felhasználások iránt is Előrejelzések az évtized végére 1,5 millió drón repülést vizionálnak Magyarországon. Ilyen mennyiségű légtér használatra és a drónok mindenki számára biztonságos üzemeltetésére időben fel kell készülni. Ezek az előkészületek elkezdődtek, nem csak Magyarországon, hanem globálisan. A konferencia célja, hogy bemutassa a jogi, szabályozási környezetet, ami nélkülözhetetlen akár látóhatáron túli (BVLOS) drón üzemeltetéshez. Mennyire alkalmasak a mobil hálózatok a drónok kommunikációjához? Milyen professzionális drónok és alkalmazások elérhetők?


A dróntechnológia fejlődése: lehetőségek és kihívások

A drónok elterjedése az elmúlt években jelentős ütemben növekedett, különösen a hobbi felhasználók körében. Ugyanakkor egyre több legális üzleti felhasználása is megjelenik a professzionális alkalmazásoknál, mint például ipari felügyelet, felmérések, mezőgazdasági innovációk, logisztikai megoldások és katasztrófaelhárítás.

A drónok felhasználása hatékonyabb és gyorsabb döntéshozatalt, valamint beavatkozást nyújthat számos területen. Megjelenésük más területek fejlődését is érinti, mint például: adatfeldolgozás, telekommunikáció, légi közlekedés fejlesztése vagy akár a mesterséges intelligencia használata.

A szabályozási és technológiai fejlesztések kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy a látóhatáron túli (BVLOS) drónrepülések, valamint az ipari és kereskedelmi alkalmazások elérjék a teljes potenciáljukat.

A konferencia célja, hogy átfogó képet nyújtson a dróntechnológia aktuális helyzetéről és a jövőbeni fejlődési irányairól. Főbb témák:

  • Jelenlegi jogszerű használat és lehetőségek: Hogyan biztosítható a drónok biztonságos és jogszerű működtetése?
  • Mobilhálózatok szerepe: Mennyire alkalmasak a meglévő mobilhálózatok a drónkommunikációra, különösen BVLOS műveletek esetén?
  • Air-Ground-Air hálózati modellek: Hogyan nézne ki egy hatékony drónkommunikációs infrastruktúra?
  • Frekvenciasávok és használati feltételek: A drónok vezérléséhez és adat kommunikációjához rádió csatornára van szükség. Az előadás bemutatja, hogy a jelenlegi hazai szabályozás mely frekvenciasávok használatát engedélyezi és milyen feltételekkel lehet ezeket a sávokat használni, valamint milyen változások várhatók a közeli jövőben. 
  • EASA-megfelelés és CIL-minősítés: Gyártói szemszögből a szabályozásoknak való megfelelés kihívásai és lehetőségei.
  • Hobbi és üzleti drónozás: Lehetőségek és nehézségek a magán- és kereskedelmi szektorban.
  • Mobilhálózati mérések drónokkal: Hogyan használhatók a drónok mobilhálózati jellemzők mérésére?

Ez a konferencia nemcsak a dróntechnológia szakértőinek, hanem az iparág szabályozóinak és üzleti szereplőinek is szól, hogy együtt formálják a jövőt ezen a gyorsan fejlődő területen.

Tervezett program

11.45-12.30 

Regisztráció

12.30-12.45

Köszöntő
Nokia

12.45-13.05

Drón ökoszisztéma és kommunikációs kihívásai
Gombos Szilárd, Plezintor Kft.

A digitalizáció évek óta áthatja mindennapjainkat, ez a légiközlekedés megújulását is magával hozza. Az USA-ban, az EU-ban, illetve más országokban is megkezdődött a drónok és a drón ökoszisztémák által nyújtott előnyök kiaknázása a hadászati felhasználáson túl. A technológia fejlődése hatékonyság és így gazdasági növekedést eredményez a várakozások szerint, azonban számos kihívás áll még előttünk.

13.05-13.25

Drónos műveletek speciális kategóriában
Tuzson Gergely, legter.hu

Az előadásban gyakorlati példákon keresztül kerül bemutatásra a drónos műveletek legális, jogszabályilag elfogadott műveletvégzése. A jogszabályi keretrendszer megkerülhetetlen és fontos eleme a biztonságos üzleti felhasználáshoz. 

13.25-13.45

Drónok frekvencia használata
Kiss Tamás, NMHH, Tóth László, NMHH

A drónok biztonságos üzemeltetéséhez, vezérléséhez és adat kommunikációjához rádió csatorná(k)ra van szükség. Az előadás bemutatja, hogy a jelenlegi hazai szabályozás mely frekvenciasávok használatát engedélyezi és milyen feltételekkel lehet ezeket a sávokat használni, valamint milyen változások várhatók a közeli jövőben.

13.45-14.05

Mobil szolgáltatás minőség mérés 3D-ben
Molnár Zoltán, Wandel Services

A drónok világában bekövetkezett gyors fejlődés és a szabályozások megjelenése után a drónok szinte minden vertikumban alkalmazásra kerülnek. A drónok irányítására és adat átvitelére, valamint egyre inkább a repülésük valós idejű ellenőrzésére az egyik lehetőség a mobil hálózatok használata. A biztonságos drón kommunikáció szempontjából fontos a jó minőségű adatkapcsolat. Az előadás bemutat egy drónra szerelt mobilhálózati tesztrendszert, amivel a mobil távközlési hálózatok – akár nyilvános, akár privát 5G rendszerek – minőségi mutatóinak mérése már a levegőben is lehetséges. Vázolja a folyamatot, melynek során egy gyakorlatban elterjedt, mobil mérőautókban használt rendszer felszerelhető egy kereskedelmi forgalomban kapható drónra, felhívja a figyelmet a buktatókra, melyekkel találkozhatnak azok, akik közepes teljesítményű drónokra aktívan működő hasznos terheket kívánnak rögzíteni (pl. tömeg, tápellátás problémái,…), és érinti a műveletek és mérési eredmények jogi aspektusait is.

14.05-14.20

HTE diplomaterv pályázat díjátadás
Huszty Csaba, HTE

 

14.20-15.00

szünetben tiny FPV drón bemutató, miniverseny   

15.00-15.20

Drónok és felhasználási eseteik kritikus hálózatokban - Nokia Drone Networks
Gaál Tibor, Nokia, Lázár Zoltán, Nokia

15.20-15.40

10 év fejlesztés és gyártás a hazai védelmi és ipari szektorban
Balogh Emese, 4iG Space & Defence - Rotors and Cams

A Rotors & Cams, a 4iG Space & Defense tagjaként, Magyarország egyik vezető egyedi UAV-rendszereket fejlesztő és gyártó vállalata, amely a védelmi és ipari szektor széles körét szolgálja ki. Szakképzett csapatunk, korszerű eszközparkunk és fejlett gyártási kapacitásunk révén olyan dróntechnológiákat kínálunk, amelyek professzionális és küldetés-specifikus igényekre szabottak.
Előadásunkban ismertetjük az UAV-technológia fejlődésének főbb irányait, a legújabb kutatás-fejlesztési projektjeinket, valamint a drónmegoldások hatékony alkalmazását a védelmi és ipari szektorban.

15.40-16.00

Hobbi és üzleti drónozás lehetőségei, kihívásai
Pataki András, MyActionCam Magyarország

16.00-16.20

Légi távérzékelési megoldások a gyakorlatban
Tomor Tamás, Envirosense

A légi távérzékelési megoldások nemcsak drónokkal, hanem műholdakkal és repülőgépekkel is hatékonyan végezhetők. Az előadás során a különböző adatgyűjtési módszerek, azok hasznosulásai és gyakorlati példái kerülnek bemutatása.

16.20-16.40

Energiahatékony gépi látás és navigáció drónalkalmazásokban
Zsedrovits Tamás, PPKE

Az előadásban bemutatásra kerülő kutatás fő iránya a drónok és a számítógépes látás szinergiájának kiaknázása, különös tekintettel az energiahatékony megoldásokra. Kiemelt figyelmet kap a kamera alapú ütközéselkerülés fejlesztése, amely kulcsfontosságú a biztonságos repüléshez. Az ergonomikus irányítási módszerek kidolgozása a drónok könnyebb kezelhetőségét célozza. A beltéri alkalmazások, különösen a 3D-s barlangfeltérképezés, új távlatokat nyitnak a gépi látás felhasználásában.

16.40-16.50

Zárszó

  

Regisztráció

Támogatóinknak köszönhetően a szakmai napon való részvétel díjmentes, de regisztrációhoz kötött. Személyes részvételre korlátozott számban tudjuk fogadni a jelentkezéseket a terem befogadóképessége szerint.

Személyes részvétel betelt,
online jelentkezéseket továbbra is fogadunk. (febr. 17.)

Regisztrációs felület

Helyszín

Nokia Skypark, Budapest, VIII. Bókay János u. 36-42.

Kiállítók


   video



      

Támogatók


   





 


Együttműködő partnerek