Vissza

A 2024. szeptember 5-én tartott Elnökségi ülés témái

A szeptemberi Elnökségi ülés meghívója tizenhárom napirendi pontot tartalmazott. Az első napirendi pontban a Tudományos Bizottság elnöke számolt be a honlap megújítására készült specifikációról. Ugyancsak ő volt az előterjesztője a második napirendi pontban az Infocommunication Journal érdekeltségi rendszerének a munkáiról. A harmadik napirendi pontban az Infocommunication Journal főszerkesztője tartott rövid beszámolót. Az oktatási pilot programról tartott beszámolót a főtitkár a negyedik napirendi pontban. Az ötödik napirendi pontban a szakmai közösségekért felelős elnökségi tag mutatta be az előterjesztését a szakmai közösségek értékeléséről és a pályázati keretösszegek felhasználásáról. A hatodik napirendi pontban az operatív igazgató adott helyzetképet a HTE pénzügyi státuszáról, majd a hetedik napirendi pontban a HTE befektetéseinek a helyzetéről. A nyolcadik napirendi pontban a 2024-es év harmadik és negyedik negyedéves gazdálkodása volt a középpontban. A kilencedik napirend a mesterséges intelligencia HTE minikonferencia státuszáról szólt, itt is az operatív igazgató volt az előterjesztő. A tizedik napirendi pont a HTE 75 éves évfordulós eseményeivel foglalkozott. A tizenegyedik napirendi pontban a HTE Infokom konferencia szervezéséről számolt be a főtitkár. A tizenkettedik pontban a Gábor Dénes-díjra történő felterjesztés volt a napirenden, míg a tizenharmadik pont az állami kitüntetések személyi kérdéseit tárgyalta, az előterjesztő a Díjbizottság volt. A tizennegyedik napirend a HTE SZMSZ módosítási javaslatait hozta végleges formába a külkapcsolatokért felelős elnökségi tag előterjesztésében. Végezetül a tizenötödik napirendi pontban a HTE hagyományőrző tevékenységével volt kapcsolatos, a főtitkár és a külkapcsolatokért felelős elnökségi tag vezetésével.


A napirend megkezdése előtt Kolláth Gábor főtitkár a nyári stratégiai elvonulás eredményeit foglalta össze. Elmondta, hogy az összegyűjtött akciótervi pontokat tették nagyító alá és azonosították azokat a stratégiai feladatokat, amik több figyelmet igényelnek. Ezek között az egyéni tagdíj kérdése, a kollektív tagok bevonása, a fiatal szakemberek bevonzása, az Infocommunication Journal működtetése és a HTE honlap megújítása lehet a következő időszak kiemelt feladata. Ugyancsak erősíteni kell a pályázati kiírások figyelését, mert ezekre érdemes a HTE-nek energiát fordítani, valamint célként került megfogalmazásra a közösségi média szerepének a növelése is.

Az első napirendi pontban Huszty Csaba, a Tudományos Bizottság elnöke számolt be a HTE honlapot is magába foglaló online platform kidolgozásának a helyzetéről. Elmondta, hogy a specifikáció elkészült, ezt alaposan át kell nézni, hogy utána indulhasson a versenyeztetés a kivitelező cég kiválasztására. A kész dokumentációt elérhetővé tette az Elnökség számára, hogy egy kéthetes véleményezési ciklus után be lehessen építeni a kapott javaslatokat, módosításokat. A témát az októberi ülésen tárgyalja tovább az Elnökség.

A második napirendi pontban ismét Huszty Csaba volt az előterjesztő, de a téma az Infocommunications Journal érdekeltségi rendszerének az átalakítására tett javaslat volt. Elsődleges prioritásként a lap értékelésének az emelését fogalmazta meg. A Scimago besorolása szerint az elért Q2 fokozatból a folyóirat visszaesett a Q3-ba, célként kell kitűzni a Q2-be való visszakerülést, majd a Q1 szint elérését. Ehhez fontos a bírálati rendszer megerősítése, mert ezzel lehet emelni a színvonalat. Itt a bírálók erkölcsi elismerése mellett az anyagi elismerést is fontosnak jelölte meg, ezt a munkát a jellege miatt nem lehet társadalmi munkában végeztetni. Emellett fontos lehet a vendégszerkesztők meghívása és a kurrens témákban a Special Issue-k kiadása.

A harmadik napirendi pontban Varga Pál, az Infocommunication Journal főszerkesztője tartotta meg szakmai beszámolóját és fogalmazta meg a további tennivalókat. Nála is szerepelt a folyóirat értékelésének a visszaemelése Q2-be és az SJR (SCImago Journal Rank) visszaesésének a megfordítása. Mivel az egyik szűk keresztmetszet a minőség emelésében a bírálók száma és minőségi munkája, egyetértett Huszty Csaba javaslatával, legalább a legjobb bírálók díjazása szükséges lenne. Ezzel párhuzamosan viszont magasan jegyzett szerzők felé kell felkérést indítani, ezt megint emelheti a minőséget. Mindez felveti a főszerkesztő-helyettesek és a Special Issue szerkesztők díjazását is, rajtuk igen sok múlik. Javaslatot tett még a szerzői befizetések módosítására is (6 oldalig legyen ingyenes a megjelentetés, felette már szerzői befizetés szükséges). Ennek a sok helyen jól működő modellnek az adminisztratív részét és a befizetést meg kell könnyíteni, erre a honlap átalakításakor gondolni kell.

A következő napirendi pontban Kolláth Gábor főtitkár számolt be a HTE oktatási pilot helyzetéről. Úgy tűnik, sikerült elindítani az érdeklődést a pilot iránt, már van olyan cég, ahol tartja az oktatást a HTE és több helyről is jött érdeklődő visszajelzés. Ez beindíthatja a folyamatot és ezzel a több éves munka termőre fordulhat amellett, hogy jelentős tudást adhatunk át az infokommunikációs cégek azon munkatársai számára, akik más jellegű tevékenységük mellé szeretnék megszerezni a szaktudást is.

Az ötödik napirendi pontban Bányász Péter, a szakmai közösségekért felelős elnökségi tag számolt be a szakmai közösségek éves tevékenységéről. Eddig 53 rendezvényt tartottak, de jelezte, hogy a hátralévő szeptember-november közötti időszak igen erős lesz előadások tekintetében. Beszámolt a szakmai közösségek számára kiírt pályázatok pénzügyi felhasználásáról, itt vannak még felhasználható források. Visszaérkeztek a felmérő kérdőívek is, amik a HTE egyéni tagjainak a HTE-vel és a diszruptív technológiákkal kapcsolatos attitűdjét mérték fel. A kérdőívekre 148 fő adott választ, ennek a feldolgozott eredményeit az októberi Elnökségi ülésen ismerteti, majd ennek az eredménye mentén dolgozza ki az Akciótervét a novemberi stratégiai elvonulásra.

A hatodik, a hetedik és a nyolcadik napirendi pontban Nagy Péter tartotta meg az előterjesztését a HTE pénzügyi státuszáról, a befektetésekről és a 2024-es év harmadik illetve negyedik negyedévének a várható gazdálkodásáról. A pénzügyi státusz témájában elmondta, hogy több olyan témában is megérkeztek az összegek, amelyekre már számítottunk. Ez segíti az éves célok elérését, de ugyanakkor jelezte, hogy tényszámokat most nem hozott, erre majd októberben kerülhet sor. Ekkorra már a Felügyelő Bizottsággal is egyeztetni fog. A befektetésekről elmondta, hogy a magtakarított tőke biztonságos, alacsony kockázatú papírokban kamatozik, persze a biztonság miatt alacsony kamattal. A teljes tőke mintegy 7 %-a lekötetlen, de ezt nincs is értelme lekötni, mert erre szükség van a likviditás megőrzéséhez.

A kilencedik napirendi pontban a szeptember végére tervezett mesterséges intelligencia minikonferencia állásáról számolt be Nagy Péter operatív igazgató. Elmondta, hogy három előadó még függőben van, de a következő hét elején már stabilizálódik a helyzet. A szervezés is jól halad, már 80 személyes résztvevő és 61 online résztvevő regisztrált a rendezvényre. Várható még a kiberbiztonsági szabályozásról és a drónokról szóló minikonferencia is, de ezek még csak tervezési fázisban vannak.

A tizedik napirendi pont egy korábbi HTE minikonferencia és a HTE 75 éves jubileumának az ötvözéséből létrejött HTE 75 Infokommunikációs víziók című kiadványról szólt. A 75 éves jubileum kapcsán a HTE most néhány témában a jövőbe tekintett és az erről készült írásokat – melyek Sallai Gyula koordinálásában már külön-külön megjelentek a HTE honlapon és ezek képezték a minikonferencia előadásainak az anyagát is – most a Híradástechnika folyóirat különszámaként összegyűjtve is megjelennek. A kéziratok készen állnak, a különszám pedig a HTE Infokom 2024 konferencia időpontjára fog megjelenni. Ugyancsak a HTE 75 éves évfordulójához kapcsolódóan Bartolits István a HUNOG konferencián tart egy, a HTE múltját és jelenét bemutató előadást, ahol bejelenti a Híradástechnika különszám megjelenését.

A tizenegyedik napirendi pontban a HTE Infokom 2024 konferencia szervezésének az állásáról számolt be Kolláth Gábor főtitkár. A szakmai programról elmondta, hogy a szekciók teljes mértékben készen állnak, a keynote előadásokban történt személyi változás, de itt is stabilizálódni látszik a program. Az elkészült program tükrében már jobban lehet tárgyalni a potenciális szponzorokkal, de még több céggel függőben vannak a tárgyalások. Ugyanakkor a kiállítók jelentkezése jól halad. Ami a résztvevők regisztrációját illeti, ez még egy igen korai időpont, de már 52 fő regisztrált a konferenciára. Természetesen a cél a tavalyi 352 fős regisztrált részvevői szám túlszárnyalása, ehhez azonban még marketing munkát kell befektetni és újabb címjegyzékekre megküldeni a konferencia meghívóját. Közben folyamatban van az arculati elemek egységesítése, előkészületben van a Mentiméteres szavazás a résztvevőkkel való interaktív kapcsolattartáshoz, ahol majd szavazni is lehet az egyes szekciók előadóiról. Összességében két hónappal a rendezvény előtt már jól áll az előkészítés, de most kell mindent beleadni, hogy teljes lehessen a siker.

Sikeres emberekről szólt a következő két napirend. A tizenkettedik napirendi pontban Bartolits István, a Díjbizottság tagja tartott előterjesztést a Gábor Dénes-díjra történő jelölésről, illetve a beadandó pályázat állásáról. Bartolits elmondta, hogy elkészíti a jelölt indoklását, a HTE által támogatott jelölt készíti a pályázatát és megvannak az ajánlói is. Az előzetes információk alapján tehát nincs akadálya, hogy a teljes dokumentum az október 10-i beadási határidőre elkészüljön és azt a HTE be tudja terjeszteni a pályázatot kiíró Novofer Alapítványhoz.

A tizenharmadik napirendi pontban az állami díjakra javasolható HTE tagok listáját bővítette az Elnökség, tekintettel arra, hogy a korábbi jelöltek már sikeresen elnyerték a díjukat. A 2025. március 15-i alkalomra történő felterjesztés határidejét a Titkárság tisztázza és ennek megfelelően fog a Díjbizottság javaslatot tenni a javasolt személyekre, akiket az Elnökségnek kell jóváhagynia. Várhatóan erre az októberi Elnökségi ülésen fog sor kerülni.

A tizennegyedik napirendi pontban Bancsics Ferenc, a külkapcsolatokért felelős elnökségi tag terjesztette elő a HTE SzMSz módosítását. Ezt a Szenátusnak kell jóváhagynia, így a Szenátus ülés előtt két héttel a végleges változatnak fent kell lennie a HTE honlapján az Alapszabály szerint. Erre elegendő idő van, az Elnökség jóváhagyta az SzMSz módosítás Szenátus elé vitelét, a végleges szöveg elfogadásáról pedig az októberi Elnökségi ülésen fog dönteni.

A tizenötödik napirendi pontban a HTE hagyományőrző tevékenységének a mentén az online archívum megteremtése irányába tartott megbeszélést az Elnökség. A javaslat az lett, hogy a Technikatörténeti Szakosztályt, illetve Magdó Csabát, a szakosztály tagját, egyben a Postamúzeum munkatársát érdemes felkeresni a gondolattal. Célszerűen egy Magdó Csaba és Nagy Péter közötti egyeztetés segíthet a cél elérésében. Közben Bancsics Ferenc is beszámolt arról, hogy a Várban lévő 7A-1-es telefonközpont megmenekülhet, erre most vannak bíztató jelek. Ez szintén nagy eredmény lenne, mert a központ hosszabb ideje becsomagolva áll, ami nem tesz jót a rotary rendszernek, amit állandóan olajozni kellene.

A meglehetősen hosszúra nyúlt Elnökségi ülést – más napirendi pont nem lévén Kolláth Gábor főtitkár ezzel 18:35 perckor berekesztette.

 

 

Tagdíjfizetés részletei

--------------------------------------------------

Tagnyilvántartás - belépés

--------------------------------------------------

Technikatörténeti évfordulók

--------------------------------------------------

Legközelebbi események

Vezetőségi ülés - Vétel., Kábelt. szo, Médiaklub 2025.01.08. 9:00 - 2025.01.08. 11:00

Kiemelkedő támogatóink

  

 
Hírközlési Érdekegyeztető Tanács