A Vételtechnikai és a Kábeltelevíziós Szakosztály valamint a Médiaklub meghívja az érdeklődőket az alábbi érdekes és aktuális előadásra:
Szikratávírók Magyarországon
Az 1906-os Adriai kísérlet készülékei, majd a szikratávíró
eszközeinek és szikratávíró rendszernek a fejlődése kerülnek
ismertetésre. (Legelsőnek fel kellett találni a szikrainduktort,
mint energiaforrást!) A Marconi- és Popov-féle egyszerű készülékek
1906-ra eljutnak egy fejlettebb szakaszba, az ún. oltottszikrás
rendszerhez. Nagy ugrás ebben a technikában Marconi Atlanti óceáni
nagyállomásainak megjelenése és üzemszerű működésbe lépése. A kis
állomások is fejlődnek, Telefunken 0,5 és 1,5 kW-os szikratávírók a
hajókon, 5kW-os Marconi szikratávíró a Titanicon 1912-ben. 1914-ben
Telefunken szikratávíró állomás épül Csepel szigeten. A Telefongyár
taligára szerelt szikratávírókat készít a hadsereg részére, és a
Siemens-Halske cég kicsi, hordozható un. „könnyű” lövészárok
szikratávírókat gyárt a hadseregnek. A csöves készülékek
megjelenésével a szikratávírókat kivonják a forgalomból, a Csepeli
szikratávíró működését 1924-ben beszüntetik.
Az ívlámpa adók
technikája ugyancsak a szikraadókhoz kapcsolódik. A kisebb
adóberendezéseket az I. világháború után leállították, de a
nagyteljesítményű Bordeaux-i 1MW-os és a Malabar-i 3MW-os ívlámpa
adók állítólag 1940-ben még működtek.
Előadó: Balás Dénes
Házigazda: Tormási György
Az előadás hanganyaga itt, képanyaga ide kattintva érhető el.
Az előadás a https://www.youtube.com/c/HTEinfo
címen élőben követhető lesz, itt régi előadásainkat is megnézhetik.
Nézőink kérdezhetnek, hozzászólhatnak telefonon, továbbá
regisztrált Youtube felhasználók az előadás alatt
az üzenőfalon is hozzászólhatnak, kérdezhetnek.
Tanácsadás a felkészüléshez, reklámszűréshez: hte@compu-consult.hu e-mail
címen.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Antal László titkár